BDK ONLINE - Balla D. Károly heti webmagazinja - frissül minden hétfőre | a portál anyagai szerzői jogvédelem alá esnek 
PENNA jegyzet

Piréz csupakabra Kárpátalján

Hosszú és odaadó kutatómunka eredményeként sikerült kiderítenem nem csupán azt, hogy a mostanában Kárpátalján egyre több riadalmat keltő titokzatos lény eredetileg az ókori pirézek totemállata volt, hanem azt is, hogy neve inka közvetítéssel kerül az ópirézből a spanyolba.

A szökkenései során foszforeszkáló csíkot húzó és telepatikus úton kommunikáló simabőrű csupakabrát a sokak által a tizedik magyar törzsnek tekintett pirézek szentségként tisztelték és eredetmítoszaikban mint a piréz mivolt attribútuma jelent meg. Később neve tabuvá vált, évszázadokon át sem nevét kimondani, sem a félelmetes állatra rágondolni nem volt szabad. Ennek ellenére a pirézek megőrizték kollektív tudatukban a csupakabrát, amelynek neve, mint ugyancsak kiderítettem, az ópiréz nyelvből inka közvetítéssel került az amerikai spanyolba, ahol más szavakkal való hasonlósága alapján a kecskeszívó jelentést kapta, nem alaptalanul: az amerikai kontinensen a chupacabra nagyobb háziállatok vérével táplálkozott, csupán európai és főleg ukrajnai mutációja satnyult el annyira, hogy beéri tyúkokkal és nyulakkal.

Csupakabra Kárpátalján / Local colour

Az ugye elvárható egy honlapokat kreatív módszerekkel optimalizáló irodalmártól, hogy olykor rácsapjon valamilyen aktuális szenzációra. Nem teheti meg, hogy mindig csupán várakozik, hosszú évekig csak lesi, mikor is száll le az ember a Marsra, mert akkor majd végre rongyosra látogatják a honlapját. Néha kicsit rá is feküdhet a trendre és megseovagolhat éppen aktuális, divatba jött neveket, kifejezéseket.Ha pedig ez a hobbi-optimalizátor ráadásul még valamilyen vidékhez is szorosabban kötődik, akkor a local colour lehetőségeit is bátran felhasználhatja a honlapoptimalizáláshoz.

Végül is valami hasonlót tettem akkor, amikor a sorozatos, nacionalista indulatból elkövetett rongálások körüli szenzáció-híradásokat olvasva több heti munkával (!) összegyűjtöttem a Vereckei-hágón emelt  honfoglalási emlékmű történetének a kronológiáját és hosszú bevezető szöveget is írtam hozzá. Jó kis weboldalt kerekítettem az anyagból és a honlapot optimalizálás alá vettem. Mára "természetesen" a Google-lista élén áll a vereckei honfoglalási emlékmű kifejezéssel, de jól szerepel arra is, hogy Vereckei-hágó. Látogatják is tisztességesen.

Ha nem is ennyire magasztos, de sokkal szórakoztatóbb a tárgya-témája legújabb honlapomnak.

Hónapok óta riogatják a kárpátaljai olvasókat lapjaink a csupakabra újabb pusztításaival. Ez a titokzatos lény háziállatokra támad éjszakánként, kiszívja a vérüket, de fel tudja az ólak rácsát is tépni, meg a reteszeket is kinyitja. Itt is lecsapott, meg ott is - a beszámolók már csak a döglött nyulakat, tyúkokat meg a sápítozó gazdákat tudják bemutatni. Bár olykor találnak leginkább satnya és torz kutyára vagy girhes rókára emlékeztető tetemeket, de istenigazából még senki sem vizsgálta meg ezeket tudományos módszerekkel.

Ha csupakabra, hát legyen csupakabra. Nesze nektek:

Vérszívó Csupakabra Kárpátalján

Elkészült az oldal, elkezdtem optimalizálni. Közben megírtam a Mozgó Világba havi naplójegyzetemet, ez októberben jelenik meg. A cikket a csupakabra témájára fűztem fel, bemutatva, milyen politikai ármánykodásokra képes minálunk ez a titokzatos lény, főleg így, választások előtt. Úgy tervezem, addigra új oldalam a csupakabra + kárpátalja keresésekre a találati listák élére kerül.

És mindebből mi a SEO-hasznom? Miért fontos nekem, hogy pozíciót szerezzenek oldalaim? Természetesen nem csupán azért, mert imádom, ha rám kattintanak és olvasnak, esetleg továbblépnek blogomra, verseimre. Hanem mert ezzel webrendszerem egy értékes elemmel gazdagodhat. Tudjuk, minden keres+talál+kattint akció egy picikével növeli a megnyitott honlap internetes értékét, ha pedig nő az értéke, akkor nő a róla küldött linkeké is. Értékes, erős linkeket küldeni - hát hiszen mi más ez, ha nem a SEO sine qua nonja.

De nem vagyok eléggé szemfüles. Ha az lennék, akkor lenne oldalam a local colour és a sine qua non kifejezésekre is, és a kedves olvasó, ha cikkemben ezeket olvasva nem tudná, mit jelentenek, most rákeresne - és újra csak engem találna.

Mi kár, hogy hogy nem én vagyok a Wikipédia.






Lapszám: 2012.09

Címkék: pátria Kárpátalja jegyzet élc