Az online marketing tevékenység széles spektrumán belül a keresőmarketing legális, azaz white hut eljárásaival behatóan foglalkozó szakemberek vissza-visszatérő vitatémája: vajon valóban hatásos eszköz-e a PRcikkekben elhelyezett hivatkozásokkal végzett linképítés.
Sokak megalapozott szakmai véleménye szerint, amióta a Google a
link-katalógusokban való regisztrálások nagyszámú alkalmazását
manipulációnak minősítette, azóta a public relations anyagok
publikálása a legjobb módja annak, hogy releváns webcímekről érkező
hivatkozásokkal tegyük hatékonyabbá a gondjainkra bízott és szakmai
támogatásunkat élvező honlapok linkprofilját.
A szakértők között
kisebbségi, de nem alaptalan vélekedésnek számít, hogy a PR-linkek
feltűnő szaporítása is fekete pontot jelent az új, 3.0-ás verziójú
Penguin Google-algoritmus kritériumai sorában. Ezt a tapasztalatok még
meggyőzően nem bizonyították, de a gyanúnak puszta felmerülése is
figyelmeztető jel lehet azok számára, akik nagy serénykedésükben havi
50-100 PRcikk vásárlásával gondolják megoldhatónak a keresőoptimalizálás posztpingvin kori problémáit.
E kérdésben a fenti állítások hivatkozásául szolgáló Public Relations Blog, mint olvasom, köztes véleményt képvisel.
A blog profilja: megbízható honlapok ajánlása PR-cikkek elhelyezésére. A felvetett kérdésre válaszul a következőket állítják
Szakértőink szerint a PR-cikkek elhelyezésének lehetőségével élni szükségszerű - visszaélni azonban kockázatos. A PR-publikációkba ágyazott linkek véleményünk szerint akkor hatásosak, ha ez az eljárás nem válik kizárólagossá: mellette a SEO és SEM sok más fogását is alkalmaznunk kell. Ez utóbbiakkal egyéb blogokban foglalkozunk, itt a téma fontosságából kiindulva a publikálásra ajánlott weboldalakkal és a cikkírás mesterfogásaival ismertetjük meg az érdeklődőket - illetve idővel ez a szájt maga is értékes közlőhellyé kíván válni, amelyen a kollégák előszeretettél fogják majd elhelyezni a kreatív szövegírás jegyében készült nagyszerű public relations cikkeiket.
Másutt olvasott vélemények szerint a SEO-nak befellegzett, így ez az eljárás sem lesz már hatásos: a Google újabb furfanggal állt elő. Állítólag megszűnnek a globális találati listák és minden büngésző (még ha inkognitó üzemmódot használ is), saját, testre szabott találati oldalakat (SERP) kap a rákeresések után. Így lényegében megszűnik a Google-helyezések elérését célzó hajsza. Meglehet, már ez az erőfeszítés is fölösleges volt: